تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

سازمان جنگلها و مشكلات بزرگ از زبان يك نماينده

  نکات قابل توجه یک نماینده مجلس که درد منابع طبیعی را به روشنی درک نموده است

  نماینده مردم رامسر ، تنکابن و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به نوع نگرش و شرایط کشور و از طرفی با دو برابر شدن جمعیت در 35 سال اخیر، توازن استفاده از منابع طبیعی برهم خورده است و در چنین شرایطی باید به همین میزانی که جنگل های شمال حفظ شده است ، به سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور آفرین گفت.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام طبیعت سازمان جنگل ها- شمس اله شریعت نژاد که درهمایش سراسری مدیریت جنگل های شمال ایران در ساری سخن می گفت، افزود: نمره کشور در مدیریت جنگل های شمال ایران مثبت نیست و اگر بخواهیم ارزیابی درستی از مدیریت مجموعه کشور در تمامی حوزه داشته باشیم باید این ارزیابی را با شاخص هایی که در منابع طبیعی وجود دارد، انجام دهیم. عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: بر این اساس به هر میزانی که تخریب در منابع طبیعی کاهش یابد ، به معنای این است که کیفیت مدیریت در نظام ارتقا پیدا کرده است. وی افزود: کارکنان سازمان جنگل ها برای حفاظت و حراست از منابع طبیعی خالصانه مایه گذاشتند، در این راه برخی ها جانشان را گذاشتند تا همین حد جنگل در شمال باقی بماند. شریعت نژاد با اظهار این که نمره مدیریت منابع طبیعی را باید به کلیت نظام داد نه به سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری، گفت: وقتی این گونه نگاه کنیم ، نمره نظام را در حفاظت از منابع طبیعی مثبت نمی بینیم، چون باید زمینه ها و زیرساخت های رفع موانع و احیاء منابع طبیعی را نظام ایجاد می کرد. وی با بیان این که ایجاد اشتغال و ارائه خدمات به حاشینه نشینان و جنگل نشینان بر عهده کلیت مدیریت کشور است ، افزود : برخورد با متخلفین و متجاوزین به عرصه های منابع طبیعی نیز باید از سوی کلیت مدیریت نظام و سیستم های اجرایی و دستگاه قضایی صورت گیرد. سازمان جنگل ها برای اثبات حقانیتش دچار مشکل است عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت : همه این مباحث در هدف گذاری حفظ و حراست از منابع طبیعی به سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری به تنهایی برنمی گردد. وی با اشاره به اینکه امروز این سازمان در شریط سختی به سر می برد و برای اثبات خودش نیز دچار مشکل است ، افزود: سازمان جنگل ها برای اینکه حقانیت خودش را اثبات کند، دچار مشکل و چالش جدی است. او ادامه داد: این سازمان در حالی به عنوان نهاد حاکمیتی حافظ انفال و عرصه های ملی است که تاکنون حتی نتوانسته است چهار هزار نیرویی را که بازنشسته کرده، جایگزین کند و این نشان می دهد که نگاه نظام به سازمان جنگل ها و مراتع از روی بی تفاوتی بوده است. شریعت نژاد گفت: انتظار از سازمان جنگل ها باید متناسب با توجهی باشد که نسبت به این نهاد صورت می گیرد و در شرایط فعلی که جنگل ها تا این حد نیز باقی مانده است، مدیریت این سازمان بسیار خوب ارزیابی می شود. نماینده مردم رامسر ، تنکابن و عباس آباد در مجلس از نرخ بالای بیکاری ، رکود اقتصادی ، کاهش قدرت خرید مردم و فرهنگ بی رویه مصرف گرایی به عنوان مهم ترین چالش های کشور یاد کرد و گفت : تمامی این مشکلات به عاملی برای برای تشدید دست اندازی به منابع طبیعی تبدیل شده است. وی افزود : این عوامل در فضای فعلی حفاظت از منابع طبیعی را سخت تر کرده و سبب شده پرونده های منابع طبیعی هم در مراجع قضایی طولانی مدت رسیدگی شود. شریعت نژاد گفت : امروز اثبات مالکیت منابع طبیعی به معضلی برای سازمان جنگل ها تبدیل شده است و سال هاست که این مشکل وجود دارد و حل آن هم فقط در اختیار منابع طبیعی نیست ، بلکه سیستم و نظام باید به گونه ای عمل کند که هدف گیری حفاظت ، بهره برداری و احیای اصولی منابع طبیعی صورت بگیرد. وی افزود : جنگل های شمال کشور به برکت طرح های جنگل داری در واحد سطح کاهش نامحسوسی داشته است ، اما با توجه به مشکلات اقتصادی و اجتماعی ، کیفیت در داخل جنگل بسیار پایین آمده است.

  شریعت نژاد نرخ اشتغال در مناطق رویش مستعد کشور همانند شمال ایران را بسیار پایین دانست و گفت : یعنی سرمایه گذاری در داخل جنگل ها و منابع طبیعی و حاشیه جنگل ها برای کاهش وابستگی به جنگل ها و مراتع صورت نگرفته است و این تهدید جدی علیه حفاظت است و دولت باید توجه کند. وی افزود : اگر می خواهیم جنگل های شمال را برای ایرانیان و جهانیان به عنوان میراث طبیعی حفظ کنیم نظام باید هزینه بالایی بپردازد و با سلام و صلوات و انشاءلله و ماشاالله نمی توان جنگل را حفظ و حراست کرد. شریعت نژاد با تاکید بر این که باید کاری کنیم که وابستگی مردم به منابع طبیعی قطع شود، گفت : نظام باید نیازهای مردم حاشیه نشین و جنگل نشین را رفع کند، در غیر این صورت مردم برای رفع نیازهای خود به منابع اطرافشان متوسل می شوند. جنگل های واقع در نیمرخ شمالی رشته کوه البرز که در پهنه ای به طول 800 کیلومتر و به عرض 20 تا 70 کیلومتر، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی داغ در شرق استان گلستان امتداد دارد، اغلب به نام جنگل های شمال شناخته می شود ولی نام اصلی و علمی آن، جنگل های هیرکانی است. بر اساس این گزارش، همایش ملی مدیریت جنگل های شمال ازروز چهارشنبه به مدت دو روز در ساری آغاز به کار کرد و.روز پنج شنبه با صدور قطعنامه ای به کار خود پایان داد.

  جانا سخن از دل ما ميگويي ...


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : جنگل ,طبیعی ,منابع ,سازمان ,شمال ,نظام ,منابع طبیعی ,سازمان جنگل ,شریعت نژاد ,دچار مشکل ,نظام باید ,
  سازمان جنگلها و مشكلات بزرگ از زبان يك نماينده

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر